Még január 29-én a hongkongi legfelsőbb bíróság hivatalosan elrendelte a China Evergrande Group felszámolását. Az indoklás szerint nem történt előrelépés a vállalat adósságának átstrukturálásában, a cég fizetésképtelensége pedig riasztó. Ilyen esetekben a Hongkongban hatályos eljárások pontosan meghatározzák a teendőket.
A The Wall Street Journal, az amerikai tőzsdei körök lapja derűlátó véleményt fogalmazott meg. Szerinte ezzel „véget ért a kínai vállalat hosszú agóniája, amelynek a fizetésképtelensége sokkoló hullámokat vetett a világ második legnagyobb gazdaságában”.
Új, kaotikus szakasz kezdődik
A Financial Times brit üzleti lap kicsit másként látja a helyzetet: ez a döntés „a világ legeladósodottabb ingatlanfejlesztőjének összeomlásában egy új, kaotikus szakasz kezdetét jelzi”. Két évvel ezelőtt az Evergrande „likviditási válságot váltott ki a kínai fejlesztők körében”.
Az ingatlanprojektek leállása, a csődök spirálja és az építőipari cégek kiadásainak évi 10 százalékos visszaesése miatt az Evergrande-ügy súlyos áldozatokat követelt az ország gazdaságától
– emlékeztetett a napilap.
„Egy olyan időszakban, amikor az ingatlaneladások összeomlanak Kínában, ez a felszámolás rávilágít a gazdaság romló helyzetére, ami súlyosbíthatja az ottani ingatlanpiac nehézségeit és kihatással lehet más ágazatokra is” – írta az Axios amerikai üzleti kiadvány.
A kínai növekedés, amelyet régóta az ingatlanszektor hajtott, tavaly 5,3 százalékon állt – mutatott rá a Hunan tartományban működő intézet közgazdásza. A távol-keleti országban számos helyi önkormányzat szenved az Evergrande csődjének következményeitől. A költségvetésük „közvetlenül a földeladásoktól és -vásárlásoktól függ – folytatta a kutató. – Ami még rosszabb, hogy az Evergrande 2400 milliárd jüannyi (közel 120 ezer milliárd forintnyi, ami a 2023-as magyar költségvetési bevételeknek a 3,3-szorosa! – a szerk.) tartozásának nagy része az új lakások vásárlására szánt háztartási betétekből származik.”
Ezek a magánszemélyek „a felszámolási folyamatban nem feltétlenül élveznek elsőbbséget a külföldi hitelezőkkel szemben”. Peking így időhúzásra kényszerülhet. A Washington Post, az amerikai napilap rámutatott, hogy „még az sem biztos, hogy a kínai hatóságok elismerik a hongkongi bíróság döntését, és lehetővé teszik a nemzetközi hitelezők számára, hogy lefoglalják az Evergrande vagyonát, már amihez hozzáférnek”.